
A fokozott izzadás a magyar lakosság közel 3 százalékát érinti! Önnek is vannak problémái az izzadással? Kellemetlen tüneteket tapasztal, de nem tudja, hogy ez milyenfokú probléma? Akkor csinálja meg izzadás tesztünket és...
Bőrgyógyászati, kozmetológiai, anyajegyszűrő és lézerterápiás centrum
Dr. Vass Ilona, a PRE - Phrama magánbőrgyógyászat bőrgyógyász kozemtológusa az RTL Klub Minden Reggel című műsorában beszélt arról, hogy mi állhat a női kopaszodás hátterében.
A doktornő az interjúban elmondta, hogy a férfiaknál elnézik, ha egy bizonyos kor után elkezdenek kopaszodni és idővel a fejük tetején megritkul a haj. Férfias dolognak tartják, és ezzel általában el is van intézve, nem foglalkoznak vele tovább. A női hajkorona azonban ennél sokkal kényesebb téma, a nők fokozottan odafigyelnek arra, hogy mikor és mennyi hajszálat veszítenek. Egy átlagos embernek körülbelül 100.000 hajszála van és ennek 10-15 százaléka van nyugvó fázisban, ezek azok a hajszálak, amik előbb-utóbb ki fognak hullani. A nők esetében átlagosan 100 hajszál az, aminek az elvesztése még természetesnek mondható, ha ennél többet észlel valaki, akkor azt már kórosnak minősítjük, így érdemes vele orvoshoz fordulni.
A bőrgyógyász doktornő elmondta, hogy jellemzően más kiváltó okai lehetnek a kóros hajhullásnak a fiatalabb és az idősebb korosztály esetében. A fiataloknál a kiváltó ok nagyon sokszor valamilyen hiánybetegségre vezethető vissza: lehet ez vashiány – aminek többnyire hormonális probléma vagy a fogyókúra áll a háttérben, hiszen a fogyókúrázó megvon magától bizonyos típusú táplálékokat, amivel a vitaminok, ásványi anyagok bevitt mennyisége is csökken –, de a cink hiánya is kiváltó tényező lehet.
Fentieken túl befolyásolhatja még a hajhullását, a pajzsmirigyhormon, aminek mind a túlműködése, mind az alulműködése kopaszodáshoz vezethet. A bőrgyógyász doktornő hozzátette, hogy a kopaszodás jellegéből is le lehet vonni következtetéseket: ha például (akár férfiaknál, akár nőknél) azt látjuk, hogy a homlok egyre magasabb lesz, tehát a haj ilyen módon húzódik vissza, akkor ott nagy valószínűséggel hormonális problémák vannak. Kifejtette, hogy nagyon nagy szerepet játszik még a hajhullás kialakulásában a stressz, valamint a gócok. Utóbbiak lehetnek úgynevezett néma gócok is, mint például a fogászati tályog, amit ugyan a beteg sokszor nem is vesz észre, de egy góckutatás során, ha fogorvos ezt felfedezi és kezeli, akkor a góc következményeként kialakult hajhullás is megállítható.
A doktornő az interjú végén kifejtette, hogy mindig egyénre szabott terápiát kell alkalmazni, hogy sikeres és gyors legyen a gyógyulás. Az orvos elsődleges feladata ezért egy hajhullás problémájával orvoshoz forduló betegnél az anamnézis felvétele - a beteg kórtörténetének, valamint jelen panaszainak részletes és pontos megismerése és rögzítése –, mert sokszor már ezen a ponton kiderül, hogy mi áll a hajhullás háttérben. A hajhullás okainak feltárására tervezett TrichoScan készülékkel meg lehet vizsgálni, hogy hány százaléka van nyugvó, illetve alvó növekedési fázisban a hajszálaknak, így a vizsgálat eredményéből következtetni lehet arra, hogy hormonális, góc vagy hiánybetegségre vezethető-e vissza a hajhullás. A terápia része lehet a vas és cinkpótlás, a hajszálak szőrtüszőinek vérbőségfokozása, ami erősíti a hajszálakat és segíti a pihehajszálak és a vékony hajszálak erősödését. Egy másik terápiás módszer a mezoterápia, amivel közvetlenül a hajszálakhoz juttatunk be ásványi anyagokat és vitaminokat, így segítve elő a haj növekedését és megerősödését.
Ha a fenti tünetek valamelyikét észleli önmagán, forduljon bizalommal bőrgyógyászainkhoz!
A fokozott izzadás a magyar lakosság közel 3 százalékát érinti! Önnek is vannak problémái az izzadással? Kellemetlen tüneteket tapasztal, de nem tudja, hogy ez milyenfokú probléma? Akkor csinálja meg izzadás tesztünket és...